Preskočiť na obsah

Výzva pápeža Františka:

Zverejnené 24.8.2022.

Výzva pápeža Františka: Šialenstvo vojny vytvára siroty na oboch stranách
P:3, 24. 08. 2022 10:39, ZAH

Foto: SpC-Vatican

Vatikán 24. augusta (RV) Pri generálnej audiencii v stredu 24. augusta pápež František vyslovil mocnú výzvu za mier pre Ukrajinu, ktorá trpí vojenskou agresiou už šesť mesiacov. „Vojna je šialenstvo“ a vo vojne nikto nemôže povedať, že nie je šialený – vyhlásil Svätý Otec. Pripomenul najmä početné ukrajinské i ruské siroty a zdôraznil, že „tí, ktorí zarábajú na vojne a obchode so zbraňami sú zločinci, ktorí zabíjajú ľudstvo“.

Pri svojom poslednom augustovom stretnutí s veriacimi Svätý Otec zakončil svoj cyklus katechéz o zmysle a hodnote staroby. V záverečnej 18. časti s názvom „Pôrodné bolesti stvorenia. Príbeh človeka ako tajomstvo zrodu“ sa zameral na tajomstvo smrti a vzkriesenia tela. Vychádzal pri tom obraz nanebovzatia Panny Márie, ktorú východná tradícia predstavuje ako usnutie. 


Poznámka: Text katechézy bude publikovaný samostatne.

V Aule Pavla VI. boli prítomné aj skupiny ukrajinských utečencov s deťmi, na prednom zábradlí bola viditeľná ich žlto-belasá zástava. V príhovoroch jednotlivým jazykovým skupinám pápež poďakoval osobitne Poliakom za prijatie ukrajinských detí a ich zaradenie do školského vyučovania. Pred záverom predniesol nasledujúcu výzvu:  

„Obnovujem svoju výzvu vyprosovať od Pána pokoj pre milovaný ukrajinský ľud, ktorý už šesť mesiacov trpí hrôzou vojny. Nádejam sa, že sa podniknú konkrétne kroky na ukončenie vojny a odvrátenie rizika jadrovej katastrofy v Záporoží.

V srdci si nosím väzňov, najmä tých, ktorí sú v krehkých podmienkach, a žiadam zodpovedné orgány, aby pracovali na ich prepustení. A myslím na deti, na toľkých mŕtvych, potom na to množstvo utečencov, viacerí sú tu, na toľkých zranených. Na toľko ukrajinských detí i ruských detí, ktoré sa stali sirotami a osirelosť nemá národnosť, stratili otca alebo mamu, či sú to Rusi, či Ukrajinci.

Myslím na toľko krutosti, na toľko nevinných, ktorí platia za šialenstvo, šialenstvo na všetkých stranách, pretože vojna je šialenstvo a nikto vo vojne nemôže povedať: „Nie, ja nie som šialený“. Šialenstvo vojny. Myslím na to úbohé dievča, ktoré v Moskve vyhodila do vzduchu bomba, ktorú mala pod sedadlom auta.

Za vojnu platia nevinní. Nevinní. Zamyslime sa nad touto skutočnosťou a povedzme si vzájomne: vojna je šialenstvo. A tí, ktorí profitujú z vojny a obchodu so zbraňami, sú zločinci, ktorí zabíjajú ľudstvo.

A myslíme aj na iné krajiny, ktoré sú vo vojne už viac ako desať rokov, na Sýriu, myslíme na vojnu v Jemene, kde toľko detí hladuje, myslíme na Rohingov, ktorí putujú svetom kvôli nespravodlivosti, že boli vyhnaní zo svojej zeme.

Ale dnes, šesť mesiacov od začiatku vojny, osobitným spôsobom myslíme na Ukrajinu a Rusko, obe krajiny, ktoré som zasvätil Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Nech ona, Matka, pohliadne na tieto dve milované krajiny, nech pohliadne na Ukrajinu, nech pohliadne na Rusko a nech nám prinesie mier! Potrebujeme mier!“

Preložila: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News

Zdroj: TK KBS